Juuri nyt vihreässä puutarhassa paistatellaan auringonpaisteessa ja tarkkaillaan kevään lintuja. Västäräkki vipeltää pihalla!
Puutarhakuume on jo noussut kevään tullessa ja into puuhasteluun kasvaa. Kannattaa muistaa olla sopivasti laiska ja ihailla kevään tuloa. Askareisiin ja puuhiin ei ole kiirettä liian aikaisin! Kylvöjä voi suunnitella, tarvittavia siemeniä hankkia sekä välineitä ja varusteita korjata ja huoltaa. Kevään etenemistä kannattaa seurata oman puutarhan lisäksi luontoretkillä.
Jos työt kutsuvat vastustamattomasti, seuraaviin hommiin voi ryhtyä:
- Nurmikon rapsuttelu haravalla, jos nurmikkoa pihassa on.
- Marjapensaiden leikkaus malttia käyttäen: vanhimpien oksien poisto maata myöten.
- Vaurioiden korjailu: jos talven lumet tai eläimet ovat vahingoittaneet muita pensaita ja puita, vahingoittuneet oksat kannattaa leikata.
- Puutarhakalusteiden putsailu ja korjaus. Jo kuuma vesi ja harja tekevät ihmeitä!
- Edellisvuotisten perennanvarsien leikkaus ja silppuaminen joko paikalleen tai kompostiin.
- Sisällä siementen idätys ja versojen kasvatus syötäviksi.
Pidättäydy erityisesti kirsikka- ja luumupuiden leikkauksesta, kun kevät on jo edennyt ja puun silmut pullistuneet. Puun jo herättyä kevääseen leikkaus aiheuttaa kumivuotoa. Jos havaitset leikkaustarvetta, pistä se muistiin ja ota sakset tai saha esiin vasta loppukesällä heinä-elokuussa tai kevättalvella. Sama pätee myös samaa sukua oleville tuomille sekä mm. hevoskastanjoille ja vaahteroille.